Uczestnikami warsztatów, byli uczniowie ze szkół podstawowych z  Chorwacji, Litwy, Turcji, Włoch i my skromni uczniowie z Polski, z SP nr 4 w Lesznie.  Niewtajemniczonych zapoznaliśmy z  prowadzonym w szkole projektem # dla błękitnego nieba a następnie wspólnie przeprowadziliśmy badania powietrza w dzielnicy Leszna- Zaborowie i oceniliśmy jego poziom zanieczyszczenia.

Do interpretacji wyników wykorzystaliśmy Indeks Jakości Powietrza.

Warto wiedzieć, że AQI (ang. Air Quality Index)  to najprostszy sposób określenia poziomu zanieczyszczenia powietrza i jego wpływu na zdrowie człowieka,  Im wyższy wskaźnik, tym powietrze bardziej zanieczyszczone. Ocena jakości powietrza obejmuje przede wszystkim poziom pyłów zawieszonych PM2.5 i PM10, ale także niektórych zanieczyszczeń gazowych - dwutlenku siarki (SO2), ozonu (O3), tlenku azotu (NO), tlenku węgla (CO) i benzenu, które najczęściej są wynikiem spalania paliw. Pomiary dokonywane są w sposób ciągły (automatycznie lub manualnie) lub okresowy.

Ocena jakości powietrza przebiega w 6-stopniowej skali:

BARDZO DOBRY (0-50) - oznacza bardzo dobrą jakość powietrza. Gdy wskaźniki świecą się na zielono, nie istnieje realne zagrożenie dla zdrowia podczas wykonywania jakichkolwiek aktywności na zewnątrz.
DOBRY (50-100) - oznacza zadowalającą jakość powietrza. W takim przypadku zanieczyszczenia nie stanowią zagrożenia dla zdrowia lub ryzyko jest niewielkie. Dopuszcza się dowolną aktywność na zewnątrz bez ograniczeń.
UMIARKOWANY (101-150) - oznacza akceptowalną jakość powietrza, ale zanieczyszczenie może być zagrożeniem dla osób szczególnie wrażliwych (starszych, chorych, kobiet w ciąży i małych dzieci). Warto częściowo ograniczyć aktywność na wolnym powietrzu.
DOSTATECZNY (151-200) - oznacza dostateczną jakość powietrza. Zanieczyszczenie stanowi już zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza dla grup wrażliwych. Aktywność na wolnym powietrzu powinna zostać skrócona do minimum, zwłaszcza jeśli jest to intensywny wysiłek fizyczny.
ZŁY (201-300) - oznacza złą jakość powietrza. Zanieczyszczenie jest na tyle duże, że osoby osoby chore lub starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na zewnątrz, pozostali spoza grupy ryzyka natomiast ograniczyć je do minimum. Najlepiej zupełnie zrezygnować z uprawiania sportu na wolnym powietrzu.
BARDZO ZŁY (>300) - oznacza bardzo złą jakość powietrza, która powoduje problemy ze zdrowiem. Może prowadzić do zaburzeń ze strony układów oddechowego, naczyniowo-sercowego oraz odpornościowego. Przebywanie na zewnątrz należy ograniczyć do niezbędnego minimum.
 Dzięki temu wiemy, kiedy lepiej będzie pozostać w domu, by uniknąć negatywnych skutków zdrowotnych.

Miło nam stwierdzić, że w naszej dzielnicy AQI kształtuje się na poziomie dobrym.smileyJeżeli chcesz dowiedzieć się, jak to wygląda w innych częściach Polski lub świata skorzystaj z map, na których znajdują się zapisy z czujników poziomu zanieczyszczenia powietrza i samodzielnie dokonaj analizy.

https://airly.org/map/pl/#52.0401101211,19.154526296

https://looko2.com/heatmap.php

Z naszymi gośćmi a zarazem uczestnikami badań porozumiewliśmy się w języku angielskim. W tym celu też specjalnie zostały przetłumaczone na język angielski karty pracy. Za specjalistyczną pomoc językową w przeprowadzeniu badań szczególne podziękowania należą się Pani Karolinie Kiliszek- nauczycielce języka angielskiego w naszej szkole.